نایک: پر فراز و نشیب اما پیروز

حتی اگر کاملا از دنیای ورزش به دور باشید، و یا هرگز فکر پوشیدن لباس اسپرت و ورزشی به ذهنتان خطور نکند، بازهم با شنیدن نام نایک حس ورزش و جنب و جوش به شما القا می شود. نایک با لوگوی معروف خود که به سادگی مفهوم سرعت و حرکت را به نمایش می گذارد، با نام خاص خود (الهه ی پیروزی) و شعار محرک خود “Just Do It” فقط انجامش بده”، که یکی از معروف ترین شعارهای دنیاست، تبدیل به شاه ماهی دریای بیکران ورزش شده است.

today-is-yesterdays-tomorrow.

نایک در سال ۱۹۷۱ اولین کفش  خود را که کفشی برای فوتبال روی چمن بود روانه ی بازار کرد، از همان سالها بود که تازش بی پایان نایک در دنیای ورزش شروع شد و همکاری او با بزرگترین ورزشکاران دنیا مثل مایکل جردن، خرید و فروش بزرگترین کمپانی‌های ورزشی مثل کانورس، طیف وسیع محصولات و استخدام زبردست ترین طراحان دنیا … این برند را به برترین برند ورزشی دنیا تبدیل کرد.

درآمد برند نایک در سال ۲۰۱۴ رقمی معادل ۲۷ بیلیون دلار بود در یک حساب سرانگشتی، با یک سوم این پول می‌توان برای کل کره ی زمین آب سالم و نوشیدنی فراهم کرد، با نصف آن کل کشور جامائیکا، یا کشور ایسلند و یا کل جامعه‌ی موسیقی دنیا را خرید و همچنان بیشتر از ۱۰ بیلیون دلار پول داشت.

برند آدیداس با سه خط آشنای خود دومین برند ورزشی دنیا است که تقریبا در همه کشورهای دنیا، از فقیرترین تا پیشرفته‌ترین آنها فعالیت می کند و شناخته شده است. کمپانی آدیداس در سال ۱۹۴۹ در آلمان تاسیس شد، صاحب این برند “آدولف داسلر” (برادر صاحب امتیاز کمپانی پوما) از همان ابتدا چشم انداز فراهم کردن بهترین کفش‌ها را برای ورزشکاران در سر داشت، به این ترتیب آدیداس ۶ سال بعد با طراحی اولین کفش های میخ دار فوتبال برای تیم ملی آلمان (قهرمان جام) تبدیل به برندی به نام در دنیای ورزش شد. و این شهرت تا به امروز در زمینه های مختلف پوشاک، کفش و لوازم ورزشی ادامه یافته است و تعداد زیادی از تیم‌ها و ورزشکاران بزرگ دنیا با محصولات آدیداس در صحنه های ورزشی درخشیده اند. آدیداس در سال ۲۰۱۴ درآمد باورنکردنی ۱۹ بیلیون دلاری داشت.

بعد از آدیداس باید از پوما یاد کرد. پوما با لوگوی معروف یوزپلنگ خود بدون شک یکی از محبوب‌ترین برندهای ورزشی جهان است که سالهاست همراه بسیاری از بازیکنان و تیم‌های مطرح ورزشی بوده است. پوما از سال ۱۹۴۸ با صاحب امتیازی “رادولف داسلر” در آلمان شروع به فعالیت کرد و در همان سال با اولین کفش فوتبال خود Puma Atom جای خود را در زمین‌های فوتبال باز کرد و در جام جهانی ۱۹۷۰ مکزیک به عنوان برند کفشی که نفر اول قهرمان جام، پله، آن را به پا داشت به شهرت بسیار رسید.پنح-برند-برتر-ورزشی-puma-pele-فروشگاه-اینترنتی-پرش

 برند پوما در طول سالها تبدیل به یکی از موفق‌ترین برندهای تولید کفش و لباس مسابقات رالی مثل Formula One و NASCAR شده است و خط تولید کفش های Ferrari ، Ducati و BMW را نیز در دست دارد، این محصولات پوما طرفداران بسیار و خاصی را در سراسر دنیا به خود جذب کرده‌اند. موفقیت های پوما او را به رقیب سرسختی برای برند به نام آدیداس تبدیل کرده است و در سال ۲۰۱۴ درآمدی ۳٫۹ بیلیون دلاری را برایش به ارمغان آورده است.

اسیکس (رتبه چهارم) برندی نام آشنا بین ورزشکاران حرفه ای است، نام ASICS برگرفته از جمله ژاپنی Anima Sana In Corpore Sano می‌باشد، که به معنی “ذهن سالم در بدن سالم” است، اسیکس در راستای این شعار و برای ایجاد انگیزه بیشتر در طرفداران دونده خود و کمک به دنبال کردن اهداف ورزشی آنها، به تازگی کمپینی را با نام MY ASICS راه اندازی کرده است؛ به این ترتیب که دوندگان سراسر دنیا می‌توانند با نصب اپلیکیشن “اسیکس من” اقدام به تیم‌سازی کرده، برای خود اهداف فردی دوندگی تعیین کنند، پیشرفت خود را بادوستانشان درمیان گذاشته و برای رسیدن به اهداف خود انگیزه بگیرند. این کمپین تا کنون بسیار مورد استقبال قرار گرفته و بدون شک تاثیر مثبتی نیز روی میزان فروش این برند داشته است. کمپانی ژاپنی اسیکس در سال ۲۰۱۴ بالغ بر ۳٫۱ بیلیون دلار درآمد داشت.

پنج-برند-برتر-ورزشی-فروشگاه-اینترنتی-پرش-asics (1)

منبع: پرش استور

One thought on “نایک: پر فراز و نشیب اما پیروز

  1. سلام…
    ممنون بابت مقاله
    انشااله تحلیل علمی جنابعالی را در خصوص فراز و نشیب شرکتهای تولید کننده ایرانی بزودی ببینیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *