کمپین‌های تولید محتوا

تولید محتوا توسط کاربر مزایای جالب بسیاری دارد، به عنوان مثال مصرف کنندگان به شنیدن نظرات سایر مردم تمایل بیشتری نشان می دهند. طبق آماراعلام شده توسط بازار وویس (Bazaar Voice) حدود ۶۴٪ افراد هزاره قبل و ۵۳% نسل حاضر درگاه‌های بیشتری را برای به اشتراک‌گذاری نظرات خود در مورد برندها می‌طلبند و مطالعات حاکی از آن است که مصرف کنندگان مدرن، به محتواهای تولید شده توسط کاربر بیشتر از همه اشکال دیگر رسانه اعتماد می کنند.

بهترین روش برای درک قدرت تولید محتوا توسط کاربر، نمونه‌های عملی است که با موفقیت همراه بود‌ه‌اند. در ادامه ۱۰ نمونه‌ از این کمپین‌های جذاب را به همراه هم بررسی می‌کنیم:

۱- بربری

بربری یک شرکت بریتانیایی تولید لباس است که در سال ۱۸۵۶ تاسیس شده است. آنجلا آهرنتس مدیرعامل شرکت در سال ۲۰۰۶، تصمیم به اجرای استراتژی محتوای تولید شده توسط کاربر به عنوان بخشی از هدف خود برای ایجاد تغییر در شرکت گرفت. بنابراین در سال ۲۰۰۹ بر روی وب‌سایت شرکت امکاناتی تعبیه شد تا کاربران بتوانند تصاویر خود را در آن آپلود کرده و نظرات خود را در مورد تصاویر سایر کاربران بیان کنند. با اجرای این استراتژی فروش الکترونیکی بربری در هر سال ۵۰٪ افزایش یافت.

q1

۲- استارباکس

یک مثال بزرگ در زمینه تولید محتوا توسط کاربر، مسابقه Starbucks White Cup است که در آوریل ۲۰۱۴ راه‌ اندازی شد. در این رقابت استارباکس از تمامی هوادارنش در سراسر کشور خواست تا طرح مورد علاقه‌ی خود را بر روی لوگوی لیوان‌هایش اجرا کرده و تصاویرشان را برای آن‌ها بفرستند. قرار بر این بود که برگزیده تصاویر ارسالی روی تعداد محدودی از لیوان‌ها در دوره‌ی بعد چاپ شود. نزدیک ۴۰۰۰ طرفدار در طول سه هفته تصاویر خود را ارسال کردند. این مسابقه راه بسیار خوبی برای تبلیغات عمومی استارباکس بود و اثبات کرد که این شرکت برای بازخوردهای مشتریان ارزش زیادی قائل است.

q2

۳- گردشگری کوئینزلند
در پی یافتن راه های جدیدی برای جلب گردشگران به جزایر کوئینزلند، در سال ۲۰۰۹ کمپین ” Best Job in the World” توسط شرکت Tourism Queensland راه اندازی شد که تاثیر چشمگیری داشت. برای شرکت در این کمپین بیش از ۳۴۰۰۰ نفر از بیش از ۲۰۰ کشور ویدئوهای خود را ارسال کردند تا برنده شش ماه کار موقت با در آمد ۱۵۰۰۰۰ دلار در یکی از زیباترین نقاط توریستی جهان شوند. پس از برگزاری کمپین افراد بسیاری جزایر کوئینزلند را برای گذراندن تعطیلات خود انتخاب می‌کردند.

q3

۴- کوکاکولا

کوکاکولا برای این که ملکه ذهن مردم شود، کمپین “Share a Coke” را راه اندازی کرد، که در آن نام مشتریان بر روی برچسب بطری های Coke درج و از سراسر شهرها جمع آوری شد و برای اینکه بیشتر در معرض دید باشد در توییتر قرار گرفت. سپس از مشتریان خواسته شد تا تصاویر بطری های Coke شخصی خود را بر روی توییتر و شبکه های اجتماعی دیگر به اشتراک گذارند.
کوکاکولا اولین کمپین خود را در سال ۲۰۱۱ در استرالیا راه اندازی کرد، سپس آن را در ایالات متحده و انگلستان و دیگر مناطق جهان گسترش داد و موفق شد درآمد فروش را در امریکا پس از بیش از یک دهه کاهش، تا ۲% افزایش دهد.

q4

۵- چوبانی
چوبانی یک شرکت تولید ماست یونانی است که در سال ۲۰۰۵ تاسیس شد، و برای افزایش فروش و بهبود وجهه برندش از مشتریان خواست تا ویدئوها و تصاویر خود را در مورد محصولات شرکت ارسال کنند. مطالب ارسالی نیز بر روی وب سایت شرکت، تابلوهای تبلیغاتی و سایر رسانه ها به اشتراک گذاشته شدند. این کمپین باعث شد چوبانی بیش از ۲۰۰٪ افزایش درآمد بین سالهای ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ داشته باشد.

q6

۶- پپسی مکس

پپسی مکس یکی از تولید کنندگان نوشابه های چند ملیتی است که توانست به کمک محتوای تولید شده توسط کاربران وجهه نام تجاریش را بهبود بخشد. به همین منظور کمپینی ایجاد کرده و مشتریانش را تشویق کرد تا دلایلی را که Pepsi MAX را به Coke ترجیح می دهند به اشتراک بگذارند، بنابراین مشتریان تصاویرخود را در اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشتند. بهترین مطالب، جوایز متعددی از جمله عرضه رایگان یک سال از محصولات Pepsi MAX دریافت می کردند.
کمپین مورد استقبال مردم قرار گرفت و بیش از ۷۰۰۰ عکس ارسال شدند و سایت بیش از۵۰۰۰۰ بازدیدکننده منحصر به فرد دریافت کرد. حتی میزان حضور مشتریان در سایت نیز افزایش چشمگیری داشت، هر بازدید کننده به طور متوسط ۶ دقیقه در سایت سپری می کرد. این آمار نشان دهنده این بود که این شرکت در به چالش کشیدن مشتریانش موفق بوده است.

q5

۷) دیجی کالا
شرکت دیجی کالا نیز برای به چالش کشیدن مردم و ترغیب آنها برای خرید آنلاین مسابقاتی مثل داستان اسباب بازی و لبخند آبی آسمان را برگزارکرد. در مسابقه اسباب بازی از کاربران خواسته شد عکس‌هایی از اسباب‌بازی‌های خاطره‌انگیز دوران کودکی خود را با هشتگ digikalatoys#  در اینستاگرام قرار دهند. هر عکس ۲۴ ساعت فرصت لایک گرفتن داشت، عکسی که بالاترین میزان لایک را می گرفت، برنده یک دستگاه آیفون ۶ و عکسی که از دید داوران انتخاب می شد برنده یک دستگاه دوربین می شد.

q7

منبع: سایت تخصصی مدیریت صنعتی

2 thoughts on “کمپین‌های تولید محتوا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *