هنر مینیمال در بازاریابی

هنر مینیمال (هنر کمینه‌گرایی) یا مینیمالیسم مکتبی‌ تجریدی در نقاشی و مجسمه‌سازی است که هرگونه بیان شخصی‌ در آن حداقل نگه داشته می‌‌شود. با این هدف که به هر محصول، حضوری کاملا  بی‌طرف اعطا کند. نتیجه این مکتب آثاری ساده هستند که حداقل محتوا و مضمون را در بردارد.

محوریت اصلی‌ مکتب، تجلی‌ یا ابراز هنرمند نیست؛ بلکه واقعیت آن واسطه یا همان مواد به کار گرفته شده در اثر است. به بیانی دیگر یک اثر هنری به هیچ چیز غیر از خودش رجوع داده نمی‌‌شود. همان طور که نقاش مینیمالیست فرانک استلا گفته است: «آنچه که می‌بینید همان است که می‌بینید، نه بیشتر و نه کمتر.»

هنر مینیمال در اواخر دهه ۵۰ میلادی متولد و به طور فراگیر در دهه‌های ۶۰ و ۷۰ شکوفا شد. همچنین با عناوین اِی‌بی‌سی‌ آرت، هنر لفظی، لیتِرالیسم، ریداکتیویسم (تقلیل دهندگی) و هنر پس زننده شناخته می‌‌شود. در طول دهه ۵۰ میلادی در آمریکا، اکسپرسیونیسم تجریدی (ابسترکت اکسپرسیونیسم) جنبش هنری غالب محسوب می‌‌شد. هنرمندان این مکتب، در آثارشان بیشتر به بیان احساسات شخصی می‌پرداختند.

یکی‌ از شاخه‌های محبوب ابسترکت اکسپرسیونیسم، نقاشى کنشى (action painting) نامیده می‌‌شد، شیوه‌ای که در آن رنگ بدون ایده قبلی‌، بر روی بوم چکانده، پاشیده یا به صورت لکه گذاشته می‌‌شود.

در ابتدای دهه ۶۰ میلادی، جنبش جدیدی پدیدار شد؛ هنر مینیمال. هنرمندان مینیمالیست که نقاشى کنشى و همچنین ابسترکت را بیش از حد شخصی، پرمدعا و غیرواقعی‌ یافته بودند، این نظریه را که اثر باید انعکاس بیان و حالات شخصی آفریننده‌اش باشد را نفی کردند، در عوض، این نقطه نظر را پیش گرفتند که اثر نباید به هیچ چیز غیر از خودش معطوف باشد. هدف آنها تبدیل کارشان به آثاری عینی، بی‌‌حالت و غیر قابل رجوع به هنرمند بود.

به تدریج این سبک هنری در تبلیغات و طراحی محصولات نیز مورد استفاده قرار گرفت که در شکل زیر نمونه‌ای از تبلیغات شرکت جیپ را با باسبک مینمالیسم مشاهده می‌کنید:

Minimalism

در شکل زیر نیز کاربرد مینیمالیسم در طراحی لوازم خانگی را ملاحظه می‌کنید:

minimalist-house-furniture-664x569

10 thoughts on “هنر مینیمال در بازاریابی

  1. بسیار جالب بود و به نطر من در تبلیغات چون با نوع شناختی که قراره به مخاطبان بدیم باید خیلی در این زمینه و انتخاب سوژه و انتخاب موقعیت دقت داشته باشیم

  2. با عرض ادب و تشکر فراوان
    اگر در این زمینه نمونه های بیشتری از تبلیغات را بگذارید ممنون میشوم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *