اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

درباره اینفلوئنسر و اینفلوئنسر مارکتینگ و کمپین‌های این روش بازاریابی دیجیتال در مقاله‌های قبلی صحبت کردیم. در این مقاله قرار است درباره اینفلوئنسر و اینفلوئنسر مارکتینگ به یک جمع‌بندی کلی برسیم.

این روزها در هر مقاله‌ای که درباره بازاریابی و دیجیتال مارکتینگ می‌خوانید، نامی از اینفلوئنسرها و بازاریابی با آن‌ها آمده است. شاید یکی از دلایل پر رنگ شدن این نام گسترش شبکه‌های اجتماعی در زندگی مردم است. در واقع دلیل اصلی این موضوع همین مساله است. رسانه‌های اجتماعی در لابه‌لای لحظه‌های زندگی آدم‌ها نفوذ کرده و کاربران وقت زیادی از روز را در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارنند و این باعث می‌شود که در طول روز مطالب زیادی را رصد کنند و درباره همه چیز آگاه شوند. علایق خود را بشناسند و افراد مورد علاقه خود را دنبال کنند. برای هر موضوعی صحبت کنند و درباره آن نظر بدهند.

این روند باعث شده تا مردم نسبت به تصمیم‌های‌شان برای انتخاب برند، محصول یا خدماتی آگاه‌تر شوند و نیز به قدرتی بیشتری دست پیدا کنند. میان این تصمیم‌گیری‌ها کاربران گوش‌های خود را تیز کرده‌اند تا حرف‌های آدم‌های شناخته شده را بشنوند. بهتر است اینطور بگوییم که حرف‌های افراد شناخته شده روی تصمیم مردم تاثیر بسیار زیادی دارد.

اینفلوئنسر کیست؟

حالا این افراد شناخته شده چه کسایی هستند؟ خب رسیدیم سر اصل مطلب یعنی اینفلوئنسر کیست.  «به افراد شناخته شده و تاثیرگذار در شبکه‌های اجتماعی اینفلوئنسر می‌گویند.» این تعریف کلی از اینفلوئنسر است. همانطور که گفتیم رشد شبکه‌های اجتماعی در روند زندگی مردم و تصمیم‌های‌شان تاثیر گذاشته، از سوی دیگر افرادی هم در رسانه‌های اجتماعی با انتشار عکس‌ها و ویدیوهایی مخاطبانی را به سمت خود جذب کرده‌اند. آن‌ها ممکن است از زندگی روزمره، حرفه، علاقه‌مندی‌ها و سرگرمی‌های خود، دغدغه‌های خود در زمینه‌های مختلف مثل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، ورزشی و … شروع به تولید محتوا به صورت عکس و ویدیو می‌کنند و آن‌ها را در صفحه‌شان به اشتراک می‌گذارند.

گروهی از مردم هم به دلیل علاقه‌مندی و سلیقه خود این افراد را دنبال می‌کنند در نتیجه تعداد فالوورهای این افراد روز به روز افزایش پیدا می‌کند و هزاران نفر می‌رسد. این افراد برعکس سلبریتی‌ها (هنرمندان، ورزشکاران، فعالان سیاسی، اقتصادی و …) در خارج از فضای مجازی کمتر شناخته شده‌اند. در واقع معروفیت آن‌ها بیشتر در رسانه‌های اجتماعی است، اما تاثیرگذاری بیشتری را روی مخاطبان خود دارند.

اینفلوئنسرها را از جنبه‌های مختلف می‌توان تقسیم‌بندی کرد اما شاخص اصلی دسته‌بندی آن‌ها میزان فالوور آن‎ها است. در میان جماعت افراد تاثیرگذار، ماکرو اینفلوئنسرها و میکرو اینفلوئنسرها را داریم. تفاوت آن‌ها در چیست؟ افرادی که تقریبا بالای ۵۰۰ هزار فالوور دارند را ماکرو اینفلوئنسر می‌گویند و همچینین به کسایی که بین ۱۰ تا ۵۰۰ هزار فالوور دارند را میکرو اینفلوئنسر گفته می‌شود.

 

منبع: https://blog.chanka.ir/%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%81%D9%84%D9%88%D8%A6%D9%86%D8%B3%D8%B1-%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA%D8%9F-%D8%A7%DB%8C%D9%86%D9%81%D9%84%D9%88%D8%A6%D9%86%D8%B3%D8%B1-%D9%85%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AA%DB%8C%D9%86/

 

One thought on “اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

  1. درود – با وجود رسوخ زندگی مجازی در پهنای زندگی واقعی و عدم امکان تفکیک این دو از هم , اهمیت و جایگاه اینفلوئنسرها مجازی در زندگی انسانی بسیار بیش از قبل شده که میطلبد از این اتفاق در راستای بازاریابی بیشتر بهره گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *